História

SAVA je slovinský výrobca pneumatík s viac ako 85 ročnou tradíciou. Doma táto značka oslavuje úspechy, pretože pokrýva 35% slovinského trhu s pneumatikami. Sava ako spoločnosť vznikla v roku 1921. Disponovala jedinou továrňou v slovinskom meste Kranj, ktorá sa zaoberala výrobou gumených predmetov. Pneumatiky sa začali sériovo vyrábať a predávať až o dvadsať rokov neskôr, presnejšie v roku 1948. Ďalším míľnikom v histórii značky je rok 2004, kedy sa stopercentným vlastníkom stala spoločnosť Goodyear.

Logo Sava

Cena, kvalita

Pneumatiky SAVA patria skôr k lacnejším. Ceny štartujú na pozícii tesne pod 40 € a to u rozmerov 195/50 R15. Na kolesá u nás najpoužívanejších rozmerov (185/65 R15) môžeme podľa cenníka českého dodávateľa zaobstarať štyri pneu za necelých 4400 Kč  (175 €) . Ako už ceny napovedajú, nemôžeme na obutie klásť prehnané nároky. Pneu iste dobre poslúžia, ale jazdné vlastnosti vozidla sa môžu zhoršiť. Všetko potvrdzuje nedávno vykonaný test, v ktorom prešiel odborníkom pod rukami typ Intensia o rozmeroch 225/45 R17, ktorý sa dá zohnať za 87 € za kus. Nízkoprofilové pneumatiky, ktoré sú čoraz viac obľúbenejšie, si od tohto výrobcu neviedli veľmi dobre. Naopak. Za jazdu na mokrej vozovke si pneumatiky vyslúžili nedostatočnú. Rovnako tomu potom bolo u kategórie jazdné vlastnosti a aquplaningu. Naopak ako výborné bolo ohodnotené opotrebovanie pneumatík a spotreba pohonných hmôt, kde Intensia porazila značky ako sú Pirelli, Dunlop alebo Michelin. To však nestačilo na lepšiu známku než celkovú nedostatočnú a odporúčania vyvarovať sa tomuto typu pneumatík. Zaujímavosťou je, že na druhej priečke testu skončilo pneu od spoločnosti Goodyear, vlastníka SAVY.

Testy ADAC

Ďalšou pneu slovinskej značky podrobenej dôkladnému testu bol typ SAVA Perfekta (175/65 R14), ktoré si môžeme kúpiť len za 37 €. V nemeckom teste ADAC gumy obsadili opäť posledné miesto. Testovaných bolo pätnásť rôznych značiek a typov.

Rozmery 195/65 R15 typu Intensia si už viedli o niečo lepšie. Umiestnili sa v strede konečného hodnotenia. To je však najlepší možný výsledok, ktoré výrobca SAVA za svoje pneu kedy dostal.

Záver

Za málo peňazí málo muziky. To platí aj u tejto značky. Ak si chcete kúpiť kvalitné obutie, ktoré vám prinesie pôžitok z jazdy a zároveň vás zbaví strachu z nehody, ktoré môžu horšie pneumatiky spôsobiť za zlých podmienok, určite sa vyhnite tejto značke. Ak ale nemáte peniaze nazvyš a chcete si kúpiť pneu, ktoré vás odvezie z bodu A do bodu B, choďte do tejto značky, ale budete musieť počítať so zvýšenou opatrnosťou za nepriaznivých adhéznych podmienok, aby ste predišli prípadnej nehode.

Kúpte si pneumatiky Sava na internete za výborné ceny na www.pneumatiky.cz.