Pokukovali ste po pneumatike Matador MP 59? Ale prešla vás chuť, pretože pneumatika je určená pre osobné vozidlá vyššej strednej a luxusnej triedy? Stačí len iné “číslo” v pomenovaní a hneď máte možnosť zakúpiť pneumatiku výrobcu Matador (dnes už plne spadá pod Continental), ktorú možno obuť aj na vozidlá strednej a nižšej triedy. Ide o model z roku 2007/2008 - Matador MP 52.

Nová generácia - nové vlastnosti

Nedajte sa zmiasť číslovaním. Ak si myslíte, že kúpou MP 55 a MP 56 by ste si polepšili, nie je to až tak pravda, pretože MP 52 je prekvapivo novší model ako MP 55 a MP 56. V čom je teda nová generácia pneumatík lepšia? Oproti svojím spomínaným predchodcom sa špecializuje viac na podmienky, kedy vozovka nie je suchá. Výrobca si dal záležať na tom, aby vlastnosti MP 52 boli vhodné pre jazdu na mokrej, prípadne snehom pokrytej vozovke.

Rovnako isté zmeny doznalo aj zloženie plášťa - vysoký podiel siliky znížil oproti modelom MP 55 a MP 56 až o 5% nároky na spotrebu. Pokles valivého odporu sa uvádza až o 25%.

Smerový dezén

Smerový typ dezénu niekto uprednostňuje, niekto zatracuje. Smerový tvar dezénu u MP 52 nazvaný “Extreme Snow Traction” využíva drážok k lepšiemu záberu na snehu a na odvádzanie vody na mokrých vozovkách. Ak si pneumatiku prezriete zblízka, uvidíte hustú sieť samozamkýnacích lamiel a pílkovité záseky po stranách drážok. To všetko Vám má pomôcť lepšie kontrolovať vozidlo v zimných podmienkach.

Ak chcete mať prehľad o tom, koľko kilometrov ste s týmito pneumatikami nabehli, môžete využiť kilometrovníku, ktorý nájdete na bočnici. Jednoducho pri prvom obutí zaznamenáte stav tachometra a pri jarnom prezutie tento údaj odčítate od nového stavu najazdených kilometrov. Ďalšiu sezónu tento postup zopakujete.

V akých rozmeroch?

MP 52, celým názvom MP 52 Nordicca Basic, sa vyrába v rozmeroch 13, 14 a 15 palcov s tým, že väčšina z nich spĺňa limity rýchlostnej kategórie T (do 190 km/h), výnimočne kategórie H (do 210 km/h). U rozmeru 14 palcov potom môžete uvažovať aj o variante XL, teda o pneumatike so zvýšenou nosnosťou (vyrába sa v rozmeroch 175/70 a 175/65).

Kúpte si pneumatiky Matador na internete za výborné ceny na www.pneumatiky.cz.