História

História spoločnosti Lassa začína rokom 1974, kedy bola založená koncernom Sabanci, ktorý je jedným z najväčších tureckých koncernov. S ročným obratom viac ako 10 miliárd dolárov sa nachádza medzi päťstovkou celosvetovo najvýznamnejších firiem. Produkcia odštartovala štyri roky po založení výroby pneumatík pre osobné a nákladné automobily, autobusy, poľnohospodárske a terénne vozidlá.

Ďalším medzníkom v histórii je november 1988, kedy bola podpísaná zmluva medzi skupinou Sabanci a Bridgestone Corporation z Japonska. Uzavreli medzi sebou dohodu o spoločnom podniku s obojstranne rovnakým podielníctvom. Dohoda taktiež priniesla zmenu názvu podniku na “Brisa Bridgestone Sabanci Tyre Manufacturing and Trading Inc”. Nasledovala stavba nového továrenského komplexu, ktorá bola dokončená 1. júna 1989. Výroba bola zahájená 1. novembra 1990.

Nový továrenský komplex znamenal pre firmu Brisa nový štýl riadenia v oblasti výroby a kvality, čo má v podnikovej filozofii rovnaký význam ako prínos novej technológie a nových strojných systémov. Továreň leží 100 kilometrov od hlavného mesta Istanbul. Drží si pozíciu celosvetovo najväčšieho továrenského komplexu na výrobu pneumatík nachádzajúceho sa pod jednou strechou.

Brisa je šiestym najväčším výrobcom pneumatík v Európe. Z jeho výrobných liniek schádzajú pneumatiky značiek Lassa, Bridgestone a Firestone.

Kvalita pneumatík

Výroba pneumatík Lassa ide ruka v ruke s kvalitným systémom ISO 9001, ktorý zodpovedá medzinárodným štandardom TRA a ETRTO a predpisom DOT. Pneumatiky nesú označenie “E”, ktoré je oficiálnym symbolom pre dodržanie európskych predpisov.

Lassa v prvovýrobe

Obutie Lassa je dodávané do prvovýroby nasledujúcim výrobcom automobilov v Turecku: Ford, Mitsubishi, Mercedes-Benz, Fiat, Land Rover, Isuzu a Peugeot.

Testy

Rukami odbornej poroty prešiel typ Lassa Impetus Revo. Výsledok nemeckého autoklubu ADAC avšak nie je pre výrobcu Lassa takým, aby sa ním mohol chváliť. Z devätnástich rôznych testovaných pneumatík s rozmermi 185/65 R15 Lassa Impetus Revo obsadili sedemnáste miesto so ziskom dvoch hviezdičiek, čo v slovníku ADAC znamená „nie príliš odporúčané“. Zvyšné dve pneumatiky Interstate Touring IST-1 a Goodride Radial S06, ktoré Lassa “porazila”, dostali ohodnotenie „neodporúčané“. Pneumatiky Lassa Impetus Revo
prepadli kvôli zlým vlastnostiam na mokrej, ale i suchej vozovke. Jediné, čo bolo pochválené, je lepší valivý odpor šetriaci palivo.