Je Matador MP58 matadorom zimných mesiacov? V Španielsku matador hrdinsky a víťazne bojuje s rozzúreným býkom. V stredoeurópskych štátoch slovenský Matador bojuje s pneumatikárskou konkurenciou. Hrdinsky, statočne, ale nie úplne víťazne.

Dobré vzhľadom k čomu?

Keď hovoríme, že sú pneumatiky horšie alebo lepšie, vždy si musíme uvedomiť, vzhľadom k čomu takto súdime. Ak budeme za základ brať predchádzajúcu generáciu pneumatík rovnakého výrobcu, potom jednoznačne môžeme povedať, že Matador MP58 je naozaj zlepšením. Oproti predchodcom má pneumatika vyšší podiel siliky. Zmes tak v zime udržuje čo najlepšie vlastnosti aj vtedy, keď teplota klesá hlboko pod nulu - zostáva stále “mäkká”. Pri kontakte s vozovkou lepšie priľne k povrchu. Tiež valivý odpor je u týchto pneumatík nižšií. To sa vo svojom dôsledku odrazí v spotrebe - čím vyšší valivý odpor, tým vyššia spotreba.

Ak ale za bernú mincu považujeme top pneumatiky značiek ako Dunlop, Michelin, Goodyear a i., potom Matador v boji o kvalitu predsa len kolíše. Navrch má samozrejme na cenovom poli. V pomere kvalita / cena si tak aj Matador MP58 nachádza svojich priaznivcov.

Slabé stránky: ľad a mokro, hluk a vyváženie

Stále sa opakuje, stále dokola, že ľadová vrstva na vozovke dá zabrať každej pneumatike. Niektorým menej, niektorým, vrátane pneumatiky Matador MP58, bohužiaľ viac. Rovnako problematická je jazda na mokrej vozovke. Zvlášť pri brzdení.

Slabou stránkou je tiež trochu vyššia hlučnosť. O niečo horším problémom je ale vyváženie. Určite tento krok nepodceňujte. Aj keď v pneuservise budú možno krútiť hlavou, koľko závažia je potrebné pridať.

Je to také zlé?

Hoci sa môže zdať, že sme pneumatiku Matador MP58 pohanili, kde sa dalo, opak je pravdou. Problémy na ľade, hlučnosť a vyváženie sa zdajú byť maličkosťami, ak od nich odhliadneme smerom k cene. V pomere k úžitku sú totiž tieto pneumatiky dostačujúce, ak potrebujete lacné obutie na auto skôr pre občasnú jazdu.

A ak sa nebudete báť, vyjdite do snehu. Pravdepodobne Vás Matador MP58 na bielej perine milo prekvapí. Tam totiž budú skutočnými matadormi …

Kúpte si pneumatiky Matador na internete za výborné ceny na www.pneumatiky.cz.